Neden Karabuğday Kabuğu Yastık?

Karabuğday Kabuğu Yastık

İnsanlar uzun zamandır doğanın armağanları olan bitkileri yemek pişirmek ve ilaç üretmek için olduğu kadar, vücudu iyileştirmek ve güçlendirmek için de kullanıyor. Bitkisel maddelerden yapılan doğal ürünler uygun şekilde uygulandığında, sağlığa yararlı olabilecek ev eşyalarına dönüşüyor. Karabuğday kabuğu da bu malzemelerden biri.

Günümüzde, gıda, kozmetik, bakım ve giyim gibi insan hayatını direkt etkileyen her türlü konuda doğal ürünler ve malzemeler daha fazla tercih ediliyor. Bunun sebebi ise çok basit: Doğadan gelen, işlenmemiş, yapay olmayan her şey insan doğasına daha uygun.

Karabuğday kabuğu gibi doğal dolgu malzemelerinden yapılan yastıkların, ortopedik etkisinin yanında ekolojik olması, üretilirken çevreye zarar vermemesi sürdürülebilir bir çevre politikası için de oldukça önemli.

Aslında karabuğday kabuğu yastıklar, yüzlerce yıldır insanoğlunun hizmetinde. İyi Uyku olarak karabuğday kabuğu dolgulu yastıklarımızla, sizi bu yüzlerce yıllık geleneği sürdürmeye ve doğallığın keyfini yaşamaya davet ediyoruz.

Hızlı Ulaşın

 

 

Karabuğday nedir?

Karabuğday Bitkisi

 

Karabuğday (Fagopyrum esculentum) veya İngilizce adıyla “buckwheat” kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından Fagopyrum cinsine mensup bir bitki türü. Eskiden Polygonum cinsi altında sınıflandırıldığı da olmuş. Kurak ve engebeli arazilerde ve serin iklimlerde yetişebilme özeliği vardır. Hızlı ürüyor ayrıca zararlı otların gelişmesini engelliyor.

​Unu tek başına ekmek yapımına uygun değildir. Yapısı bir tahıldan çok kabuklu yemişe uygunluk gösterir. En çok Çin, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Polonya'da yetiştirilir. Fransa, Kanada ve ABD'de kümes ve çiftlik hayvanları yemi olarak kullanılır.

Fransa'nın Normandiya bölgesinde karabuğday unundan bir çeşit krep yapılır. Rusya'da ve Orta Avrupa'da yapılan aşı, tipik bir kırsal kesim yemeğidir. Kore'de yöresel bir lapanın, Japonya'da ise uzmanlık gerektiren, özel restoranlarda sunulan bir çeşit erişte ve çorbasının temel malzemesidir.

Karabuğday gluten içermez, çölyak hastaları ve gluten alerjisi olanlar için uygundur.

Kısa mevsim mahsulü olan karabuğday, düşük verimli veya asitli topraklarda iyi yetişir, ancak toprağın iyi drene olması gerekir. Çok fazla gübre, özellikle azot verimi azaltır. Sıcak iklimlerde, sadece mevsimin sonlarında ekerek yetiştirilebilir, böylece serin havalarda çiçek açar.

Karabuğdayın Tarihi

 

Karabuğday taneciklerinin yetiştirilmesi, 20. yüzyılda azotlu gübre kullanımıyla birlikte ciddi bir şekilde azaldı.

Karabuğday, ilk önce Güneydoğu Asya'da, muhtemelen MÖ 6000 yılları civarında yetiştirildi ve oradan Orta Asya ve Tibet'e, ardından Orta Doğu ve Avrupa'ya yayıldı. Büyük olasılıkla bitkinin tarım ürünü haline gelmesi, Çin'in batı Yunnan bölgesinde gerçekleşti.

Karabuğday, Avrupalılar'ın Kuzey Amerika'ya getirdiği en eski ürünlerden biriydi. Dünyada yayılma, Kanada'da geliştirilen bir çeşidin Çin'de yaygın olarak ekildiği 2006 yılına kadar tamamlandı.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastıklar

Karabuğday Kabuğu Yastık

 

Karabuğday kabuğu, dünyanın birçok yerinde yastık dahil olmak üzere çeşitli döşemelik ürünlerin doldurulmasında kullanılıyor.

Karabuğday kabuklarından yastık kullanma geleneği, eski Japonya ve Çin’de başladı. Bu yastık, uyku sorunlarını azaltmak ve sinirsel rahatsızlıklarla ilişkili patolojik hastalıkları ortadan kaldırmak amacıyla kullanıldı. Daha sonra, karabuğday kabuğu dolgulu yastık kullanımı dünya çapında yayıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde de oldukça popüler olan bu ürün, fizyoterapistler tarafından da tavsiye ediyor.

​Karabuğday kabuğundan yapılan yastıkların gövdesi dayanıklı oluyor. Sentetik yastık dolguları kadar ısıyı yalıtmaz veya yansıtmazlar. Karabuğday kabuğu yastığının hipoalerjenik malzemelerden yapılmış olması önemlidir. Sadece yastıklarda değil, ortopedik toplarda, minderlerde ve koltuklarda da kullanılmaktadır.

Karabuğday kabuğundan yapılan yastıkların faydaları uzmanlar, hekimler tarafından da dile getiriliyor. Örneğin, Doğu ülkelerinde sırt problemleri yaşayan insanlara doktorlar tarafından karabuğday kabuklarından yapılan yastıklar öneriliyor. Amerika'da ise böyle bir yastık üzerinde uyumak, postürün düzeltilmesi ve buna bağlı sorunların hafifletilmesi için tavsiye ediliyor.

Karabuğday kabukları üretim sırasında ezilmediği için, dolgu malzeme boyun ağrılarını, baş ağrılarını ve kas ağrılarını hafifletmek, horlamayı, uykusuzluğu ve diğer sorunları azaltmak için doktorlar tarafından öneriliyor.

Portland'daki Ulusal Doğal Tıp Kliniği’nde fito terapist olan Suzanne Cheranko, uyku sorunlarını iyileştirmek için hastalarına karabuğday kabuğuyla doldurulmuş yastıkları önererek: "Servikal omurga ve boynu desteklemek için kullanabilirsiniz, daha iyi uyumanın garantisidir" diyor.

​Berkeley'den masaj terapisti Mick Hamilton ise karabuğday kabuklarının, boyun için mükemmel bir destek olduğunu söylüyor.

​Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nde yapılan çalışmalar da gün boyunca yanlış duruş nedeniyle boyun ağrısından şikâyet edenler için karabuğday kabuğuyla doldurulmuş yastıkların ağrıların azalmasında yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. 

​Uyku sırasında karabuğday dolgusu, kasların stresini hafifletiyor, rahatlatıyor ve gerilmiş kaslara iyileşme şansı sunuyor. Boyun arkasındaki kasların spazmından kaynaklanan baş ağrıları iyileşiyor.

​Ortopedik karabuğday yastığı birçok farklı amaç için kullanılıyor. Asya ülkelerinde geleneksel olarak rahatlama için tercih ediliyor ve kabuğun yumuşak hışırtısının, kişinin kendisi ve çevresindeki dünyayla uyumlu bir iletişim kurmasını sağladığına inanılıyor. Bu yastık ayrıca sürücüler gibi meslek icabı çok oturan insanlara da öneriliyor.

​Karabuğday kabuklarının belirli bir kokusu yok. Hatta biz yastıklarımız daha güzel koksun diye içine lavanta ve benzeri bitkilerden yapılan keseler de ekliyoruz. Bu keseleri yastığınızın kılıfını yıkarken değiştirebilirsiniz.

​Ürünlerimizin rahat açılır kapanır fermuarları var. Bunları açarak, dolgu miktarını kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Daha fazla dolgu malzemesi gerekiyorsa sitemizden sipariş de verebilirsiniz.

 

 

Doğru Üreticinin Önemi

Uzmanlar, karabuğday kabuğuyla yapılan yastıkların faydalarının bitkisel ürünün kalitesine de bağlı olduğunu söylüyor. ​

Karabuğday kabuğu yastıklar üretilirken çoklu sistem temizleme işlemleri kullanılıyor. Bu işlem, yastığın alerjen olmamasına yardımcı oluyor. Yastık, üzerinde uyudukça anatomik bir şekil kazanıyor ve ortopedik niteliklere sahip oluyor. Ayrıca, karabuğday kabuğunun hafif bir aroması var, bu da rahat nefes alıp vermeye katkıda bulunuyor.

Karabuğday kabuğu yastığı hemen herkesin kullanımına uygun orijinal ve konforlu bir ürün. Özellikle uyku sorunu yaşayanlar için karabuğday kabuğuyla doldurulmuş yastıklar, en iyi çözümler arasında yer alıyor.

Peki karabuğdayın alerjik bir etkisi var mı?

​2004 yılında, Kore’de bir tıp gazetesi karabuğday kabuğu tozu akarlarıyla ilgili bir makale yayınladı. Üç aylık kullanımdan sonra alerjiye neden olduğu tespit edilen toz akarlarının miktarı, geleneksel sentetik yastıklarda bulunan miktardan yüzlerce kat daha az olarak tespit edildi. Ve bu astım hastaları için çok iyi haberdi! 

​Wellington Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nden bilim insanı Rob Seabers, düzgün işlenmiş malzeme kullanılarak üretilen karabuğday kabuğu yastığının herkes için güvenli olduğunu belirtiyor.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastık Kullanmanın Avantajları

 • Karabuğday kabuğu yastık ortopedik bir etkiye sahip ve tamamen doğal bir dolgu malzemesinden üretiliyor. Sırt ve boynun her kıvrımına ve vücudun anatomik özelliklerine uyum gösteriyor. Bu yastığı kullandığınızda kendinizi çok iyi dinlenmiş hissediyorsunuz ve çok iyi bir ruh halinde uyanıyorsunuz.
 • Karabuğday kabuğu dolgu malzemeli bir yastıkta uyuyanlar, sabah uyandıklarında yaşadıkları baş ağrısı sorunlarının geçtiğini ifade ediyor. Ortopedik özelliklere sahip olan yastık, başınızın ve boynunuzun konturlarına göre şekil alır. Aynı zamanda, omurganızı ve servikal boyun bölgesini mükemmel şekilde destekler. Kronik ağrıyı azaltır. Postürün düzeltilmesine yardımcı olur.
 • Servikal kısımdaki yükü olabildiğince azaltır, kronik ağrıyı giderir.
 • Tüy dolgulu yastıklarda mikro organizmalar aktif olarak çoğalır ve yaşar, alerjiye neden olabilir. Karabuğday kabuğu ürünlerinde ise bu tür organizmalar yok denecek kadar az gelişir. Bu yüzden karabuğday kabuğundan üretilen ürünler, çocuklar için olduğu kadar alerji hastaları için de mükemmel bir keşif olacaktır.
 • Karabuğday kabuğundan üretilen ürünler nem ve ısı biriktirmez. Aşırı ısıda ve soğukta kullanıma uygundur.
 • Karabuğday kabuklarının küçük parçacıklarının hareketi, boyun, omuz ve baş bölgesine mikro masaj sağlar. Bu özellik, kan akışında iyileşme, lenf akışında düzelme, baş ağrılarının ortadan kalkması ve kan basıncının dengelenmesine katkı sağlar. Kan akışı düzeldiğinde cilt daha güzel bir renge bürünür, döküntüler kaybolur, saç büyümesi hızlanır ve saç dökülmesi azalır. Dolaşıma katkı sağlayan bir yastıkta uyumanın kolajen üretimini de artırdığına dair kanıtlar vardır.
 • Doğal malzeme birikmiş negatif enerjiyi uzaklaştırmaya ve onu etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.
 • İyi bir anti-inflamatuar etkisi vardır ve hafif yatıştırıcı niteliklere sahiptir.
 • Karabuğday kabuğundan yapılan yastıklar, sürücüler ve bilgisayar başında uzun saatler geçiren kişiler için de mükemmel bir seçimdir. Bu tip meslekleri yapan kişilerde, omurgayla ilgili problemler hareketsizlik nedeniyle diğerlerine göre daha sık görülür. Karabuğday kabuğundan yapılan bir yastığa oturmak, sık sık görülebilen hemoroit sorunlarını önlemeye de yardımcı olur.
 • Karabuğday kabuğu yastığının bir başka kullanışlı özelliği de hava geçirgenliğidir. Nemi emer ve uyku sırasında teri önler.
 • Bireysel arzunuza göre yastığınızın hacmini ayarlayabilirsiniz. Yastıklarımızın kumaş kılıfı, hacmini azaltmanıza veya arttırmanıza olanak veren bir fermuarla donatıldı.
 • Uzmanlar, hiperaktivite sorunu olan çocukların da doğal malzemeli yastık kullanımından fayda gördüğünü söylüyor. Bir yaşın altındaki çocuklarda ise yastıksız uyuma tavsiye edildiğinden ürün bir yaşından sonra bebeklere tavsiye ediliyor.
 • Karabuğday kabuğu yastıklar ısıyı tutmaz, üzerinde uyumak insanı terletmez.
 • Çevre dostu ve doğal malzemeden üretilmiştir.
 • Hızlı bir şekilde uykuya dalmaya yardımcı olur. Kas gerginliği en aza indiğinden derin, sağlıklı, dinlendirici bir uyku sağlar.
 • Karabuğday, solunum organları üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan doğal esansiyel yağlar içerir.
 • Karabuğday kabuğu yastığının dolgusuna, yatıştırıcı özelliği olduğu bilinen aromatik bitkiler eklendiğinde, daha sakin ve kesintisiz bir uyku uyumak mümkündür.
 • Yatalak hastalara da önerilir. Bu hastalarda kan dolaşımı sorunları olduğundan, karabuğday kabuğu yastıklar yumuşak bir masaj etkisi sağlar. Dolaşımı iyi etkiler.

Karabuğday Kabuğu Yastık Hangi Sorunlar İçin Öneriliyor?

Karabuğday Kabuğu Yastık Faydaları

 • Kas ağrısı, boyun gerginliği, boyun ve baş ağrısı
 • Migren
 • Skolyoz
 • Gece terlemesi
 • Horlama
 • Osteokondroz
 • Kalıcı alerjik reaksiyonlar
 • Solunum sistemi hastalıkları
 • Astım
 • Uyku bozuklukları
 • Omurga hizalama ve duruş geliştirme

Karabuğday Kabuğu Yastığın Saç Sağlığına Faydaları

Karabuğday Kabuğu Yastığın Saç Sağlığına Faydaları

Karabuğday kabuğu dolgusundan yapılan yastıklar nefes alma özelliğine sahip olduğundan saç derisi sağlığı için de oldukça faydalı. Saç köklerine daha hızlı kan akışı sağladığından saçlarınızın daha parlak, güçlü olmasına ve daha az dökülmesine yardımcı oluyor. Bu arada, yüzünüzün ten rengi de sağlıklı görünür.

Çocuklar İçin Ürünler

Karabuğday Kabuğu Çocuk Bebek Yastıkları

Doğal dolgu bir yastıkta uyumanın keyfine varan birçok kişi, sevdiklerinin ve özellikle çocuklarının da aynı hissi yaşamasını ister. Sitemizden 1 yaşından büyük çocuklar için bebek ve çocuk yastıkları satın alabilirsiniz. Yastık yüksekliğini dolgu malzemelerini çıkarıp ekleyerek ayarlayabilirsiniz.

Ürünlerimiz, duruş problemlerini çözmeye yardımcı olan ortopedik bir etkiye sahip. Birçok ebeveyn için özellikle çocuklarda skolyoz ve diğer bozukluklar söz konusu olduğunda karabuğday kabuğundan yapılan bir bebek yastığı en iyi yardımcınız olacak.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastık Nasıl Yapılır?

Karabuğday kabuğuyla doldurulmuş yastıklar endüstriyel olarak üretiliyor. Aynı zamanda, bu bitkinin tahıllarının oldukça küçük olduğu ve kabuğun kendisinin çok güçlü olmadığı bilindiğinden, işlemin kendisi oldukça zahmetli. Genel olarak, tüm üretim sürecini aşağıdaki aşamalara ayırabiliriz: 

Kabuğun Ayrılması: Bu evrede kabuk tanenin katı çekirdeğinden ayrılır. Bu, özel bir makine yardımıyla yapılmaktadır.

Buhar Tedavisi: Kabuğu nemlendirmeye, esnekliğini ve gücünü artırmaya yardımcı olur.

Kabukların Elenmesi: Bu işlem çürük ve standart altı malzemelerin ayrılması ve kaliteli malzemenin seçilmesi için yapılır. Çünkü sadece tek parça, yüksek kaliteli ve dayanıklı bir kabuk dolgu maddesine girebilir.

Hava Arıtma: En küçük kir ve toz parçacıklarını çıkarmak ve yabancı maddeleri arındırmak için gereklidir. Bu prosedür, malzemenin kendisine oldukça kuvvetli bir hava akışı uygulanarak gerçekleştirilir.

Son Temizlik Prosedürü: Bu aşamada, dış kökenli tüm partiküller tamamen çıkarılacak ve karabuğday kabuğu bir kez daha iyice temizlenecektir.

Karabuğdaydan kabuğunu elde etme süreci çok aşamalıdır ve uzun zaman alır. Esas olan, tüm üretim sürecinin sonucunda yüksek kaliteli ve güvenli bir dolgu malzemesi elde etmektir.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastığına Alışma Süreci

Uzmanlar, karabuğday kabuğu yastıkların hiçbir sağlık riski olmadığını söylüyor. Ancak, yeni kullanıcılar, yastığa alışma sürecinde aşağıdaki sorunlardan şikâyet edebiliyor:

 • ​Sert bir yastık olduğundan alışması biraz zaman alabilir.
 • Uyurken pozisyon değişikliğinde hışırdayabilir.
 • Nadir durumlarda, özellikle karabuğday kabuğuna allerjiniz varsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Normal yastıklardan biraz daha ağırdır.

Şikâyetlerin sadece kullanımının ilk günlerinde ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Genel olarak ilk beş günlük kullanımdan sonra tüm şikâyetler ortadan kalkar.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastık Nasıl Seçilir?

 • Karabuğday kabuğu doğal bir rengine sahip olmalı.
 • Topaklar ve kirler olmadan kuru ve ufalanabilir olmalı.
 • Yastığın yapıldığı yastık kılıfı beyaz veya başka bir doğal renk olmalıdır. Koyu renkte kumaşlar boyanmış olabilir.
 • Sadece yastık kılıfı değil, aynı zamanda özel bir yastık kılıfı olan ürünleri tercih edin. Bu ürünler doğal kumaşlardan yapılmışsa daha iyidir.
 • Maliyete dikkat edin. Karabuğday kabuğu dolgusu ile bu tür yastıklar yaratma süreci oldukça zahmetli ve maliyetlidir.

Bu basit ipuçlarını takip ederek, gerçekten yüksek kaliteli bir buğday kabuğu yastığı seçebilirsiniz.

Sadece bir yastık seçmek ve uygun bir şekilde kullanmak için yeterli değildir, aynı zamanda ürünün size ulaşmasındaki sürecin de iyi tasarlanması gerekir.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastık Nasıl kullanılır?

 • Yastığın sertlik seviyesi daha fazla olduğu için, alışma süreci olması normaldir. Kısa süre içinde vücudunuz, yastığın verdiği hisse uyumlanacaktır.
 • Sertlik seviyesi sizin için hâlâ çoksa ve 15 gün geçmesine rağmen konforlu hissetmiyorsanız kabuğun küçük bir kısmı çıkarılmalıdır. Ayrıca, çocuk modellerinde gövdenin yeni yastığa alışmasından sonra dolgunun yavaşça arkaya çıkarılması önerilir.
 • Kabuğun hışırtısı sizi rahatsız ediyorsa, kokusu uykuya dalmanızı önlüyorsa hem ses hem de aromayı dengelemeye yardımcı olacak, yoğun malzemeden yapılmış kalın bir yastık kılıfı tercih edebilirsiniz. Zamanla, vücut alışınca, yastık kılıfını sıradan bir kılıfla değiştirilebilir.
 • Yastık uyurken farklı taraflarıyla kullanılmamalıdır. Çünkü anatomik özelliklerinize göre şekil alır.
 • Yatay pozisyonda havalandırılması daha iyidir. Havalandırma sırasında üzerine hiçbir şey koyulmamalıdır.

Bu basit öneriler uzun bir süre ve zevkle karabuğday kabuğu dolgulu yastığınızı kullanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Karabuğday Kabuğu Yastık Çeşitlerimiz

Yastıklarımızda yüksek yoğunluklu ve pürüzsüz bir yüzeye sahip dış kılıf kullanıyoruz. Dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 45 x 65 cm'lik bir ortalama boyuta sahip.

Bebek yastıklarımız doğrudan uyumaya yönelik. Ortalama sertliğe sahip. Yaklaşık, 35 x 45 cm boyutlarında.  

 

 

Karabuğday Yastığının Bakımı

Yastığınızı tozlu ortamlardan uzak tutmalısınız. Temizlik için pamuk kılıfı çıkarmanız ve yıkamanız yeterlidir. Yastığınızın içinde bitki kesesi kullanıyorsanız 3 ayda bir yenilemenizi öneriyoruz. Sitemizden yeni keseler satın alabilirsiniz. 

​Bakım Kuralları

 • ​Yastık kılıfını elde veya makinede (30 derece maksimum) yıkayabilirsiniz, ancak önce kabuk dolguyu çıkarmanız gerekir. Kabuğu sadece yastık kılıfı tamamen kuruduktan sonra geri doldurmalısınız.
 • Karabuğday kabuklarını 6 ayda bir güneşte havalandırmanız ve dolgu maddesinin her zaman mükemmel durumda olması için, altı ayda bir uygun boyuttaki bir elek yardımıyla elemeniz.
 • Bu basit ama önemli bakım kurallarına uyulması, sadece ürünün orijinal görünümünün değil aynı zamanda mükemmel ve en önemlisi kullanışlı teknik özelliklerinin uzun süre korumasını sağlar.